top parafiagorno pl

Porządek Mszy Św.

Kościół parafialny w Górnie:
Dni powszednie:
7:00, 18.00
Niedziele i święta:
7.00, 11.00, 16.00

Markowizna:
Niedziela: 9.00

Kancelaria parafialna

Godziny przyjmowania wiernych:

Miejsce: Plebania
Czynna od poniedziałku do
piątku bezpośrednio po Mszy
św. (oprócz świąt i uroczystości).

Kontakt

Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Górnie
ul. Centralna 104
36-051 Górno

tel: 17 7728720
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prośby i podziękowania do Matki Bożej Fatimskiej

Prosimy o przesyłanie na adres email: kancelaria@parafiagorno.pl

Informacja o numerze konta parafii

Bank Spółdzielczy w Sokołowie Małopolskim
52 9182 0006 0006 1102 2000 0020

Zapraszamy do wirtualnej wycieczki po wnętrzach naszego kościoła parafialnego

Msza święta On-line

Nabożeństwo Fatimskie - 13 sierpnia

Zobacz zdjęcia: Nabożeństwo Fatimskie - 13 sierpnia

Transmisja Mszy Świętej z Parafii Ofiarowania NMP w Górnie 16.08.2020 godz. 11:00

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - 16 sierpnia 2020 r. – 20 Niedziela zwykła

1. Od wczoraj naszą Parafię nawiedza obraz Matki Bożej Robotników Solidarności, Relikwie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i Krzyż Robotników z Nowej Huty. Okolicznościowe kazanie głosi ks. Mieczysław Lignowski – Dziekan Dekanatu Tyczyńskiego. Podczas Mszy św. o godz. 11.00 która będzie transmitowana na żywo, poświęcimy nowy obraz bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.  Przypominam, że pożegnanie obrazu rozpocznie o godz. 14.00 nabożeństwo słowno– muzyczne. Obraz odprowadzimy do samochodu kaplicy o godz. 14.45, dlatego wyjątkowo dzisiaj Msza św. popołudniowa o godz. 15.00.

2. Dzisiaj modlimy się w intencji ofiar tragedii wybuchu w Bejrucie, a po każdej Mszy św.  jest zbiórka ofiar do puszek jako pomoc dla poszkodowanych.

3. W przyszłą niedzielę (23 sierpnia) podczas Mszy św. o godz. 11.00 poświęcimy wieńce dożynkowe naszej Parafii. Ze względu na trwającą epidemię, nic więcej nie planujemy.  

4. W tygodniu w liturgii będziemy przeżywać:

  • w poniedziałek (17 VIII) wspomnienie św. Jacka
  • w środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  • we czwartek (20 VIII) wspomnienie św. Bernarda
  • w piatek (21 VIII) wspomnienie św. Piusa X i nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia
  • w sobotę (22 VIII) wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej
  • w przyszłą niedzielę różaniec przed Mszą św. o godz. 11.00 odmówi róża św. Stanisława

5. Intencje mszalne.

6. Za sprzątanie Kościoła i kwiaty składam podziękowanie: Grupie XVIII Markowizna Mała. W sobotę po Mszy św. o godz. 7.00 o sprzątanie kościoła prosimy grupę: Grupę XIX Sanatorium.

Podziękowanie dla ks. Krzysztofa i powitanie ks. Jakuba

Zobacz zdjęcia: Podziękowanie dla ks. Krzysztofa i powitanie ks. Jakuba

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności, Relikwii bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i Krzyża Robotników z Nowej Huty [PROGRAM]

15 SIERPNIA 2020 R. (SOBOTA)

16.00 – Uroczyste wprowadzenie, powitanie i Msza św.
17.00 - 18.00 – Czuwanie modlitewne: ul. Zaborze; ul. Meszne; ul. Zaciszna
18.00 - 19.00 – Czuwanie modlitewne: ul. Zagrodowa; ul. Dołęga; ul. Majdan
19.00 - 20.00 – Czuwanie modlitewne: Markowizna Duża i Markowizna Mała
20.00 – Droga Krzyżowa z bł. Ks. Jerzym Popiełuszko (dla wszystkich)
21.00 – Uroczysty Apel Jasnogórski

16 SIERPNIA 2020 R. (NIEDZIELA)

7.00 – Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP
7.30 – Msza św. z okolicznościowym kazaniem
9.30 – MARKOWIZNA Msza św. przy relikwiach bł. Ks. Jerzego Popiełuszki
9.00 - 10.00 – Czuwanie modlitewne: ul. Centralna
10.00 - 11.00 – Czuwanie modlitewne: ul. Pańska
11.00 – Msza św. z okolicznościowym kazaniem
12.00 - 13.00 – Czuwanie modlitewne: ul. Sanatoryjna; ul. Rzeszowska;ul. Graniczna;
13.00 - 14.00 – Czuwanie modlitewne: ul. Górki; ul. Leśna; ul. Akacjowa; ul. Sosnowa; ul. Sportowa; ul. Sokołowska;
14.00 – Nabożeństwo słowno – muzyczne z kazaniem i pożegnanie obrazu
15.00 – Msza św. bez kazania

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - 9 sierpnia 2020 r. – 19 Niedziela zwykła

1. Dzisiaj (9 sierpnia) podczas Mszy św. o godz. 11.00 odbędzie się uroczyste podziękowanie za gorliwą pracę ks. Krzysztofa Hyziaka oraz powitamy nowego wikariusza Ks. Jakuba Dzierżaka.

2. We czwartek (13 sierpnia) odbędzie się kolejne w tym roku uroczyste nabożeństwo fatimskie. O godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. z okolicznościowym kazaniem, a  po Mszy św., w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła odmówimy różaniec i odczytywane będą prośby i podziękowania. Prosimy składać prośby i podziękowania do skrzynki za ławkami lub  przesyłać mailem. W intencji złożonych próśb i podziękowań, będzie w tym dniu sprawowana Msza św. O posługę podczas nabożeństwa proszę Koło Gospodyń z Markowizny.  W tym dniu, zawierzymy Maryi, wszystkie Matki naszej parafii. Zapraszamy do licznego udziału.

3. W sobotę (15 sierpnia) Uroczystość Wniebowzięcia NMP – Matki Boskiej Zielnej.
Porządek Mszy św. niedzielny. Po każdej Mszy poświęcenie ziół i kwiatów. Pragnę poinformować, że  w naszej Parafii poświęcenie wieńców dożynkowych odbędzie się w niedzielę 23 sierpnia podczas Mszy św. o godz. 11.00. Dożynki Diecezjalne odbędą się przy katedrze rzeszowskiej w niedzielę (30 sierpnia). Oprawę dożynek diecezjalnych zapewnia nasza Parafia.

 4.  W sobotę i niedzielę (15 i 16 VIII) naszą Parafię nawiedzi obraz Matki Bożej Robotników Solidarności, Relikwie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i Krzyż Robotników z Nowej Huty. Program uroczystości nawiedzenia znajduje się na stronie internetowej i na tablicach ogłoszeń.

5. Ojcowie Bernardyni z Leżajska zapraszaj na uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP. Program odpustu znajduje się na tablicy ogłoszeń.

6. W odpowiedzi na apel przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Ks. Bp Jan Wątroba prosi, aby przyszła niedziela (16 VIII) była Dniem Solidarności z Libanem. W związku z tym,  w przyszłą niedzielę (16 sierpnia) będziemy się modlić w intencji ofiar tragedii wybuchu  w Bejrucie oraz po każdej Mszy św. odbędzie zbiórka ofiar do puszek jako pomoc dla poszkodowanych.

7. W tygodniu w liturgii będziemy przeżywać:

  • w poniedziałek (10 VIII) wspomnienie św. Wawrzyńca
  • we wtorek (11 VIII) wspomnienie św. Klary
  • w środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  • w piatek (14 VIII) wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego
  • w sobotę (15 VIII) Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • w sobotę w Uroczystość Wniebowzięcia NMP różaniec przed Mszą św. o godz. 11.00 odmówi róża św. Franciszka, a w niedzielę róża św. Antoniego

8. Intencje mszalne.

9. Za sprzątanie Kościoła  i kwiaty składam podziękowanie: Grupie XVII Markowizna Mała. W piątek po Mszy św. o godz. 18.00 o sprzątanie kościoła prosimy grupę: Grupę XVIII Markowizna Mała.

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności, Krzyża Robotników z Nowej Huty i Relikwii bł. Jerzego Popiełuszki – 15-16 sierpnia 2020r.

Zapowiedź

Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności jest od lat tradycją NSZZ „Solidarność”. Obraz i jego peregrynacja związane są z Ogólnopolską Pielgrzymką Ludzi Pracy na Jasną Górę, która odbywa się co roku w trzecią sobotę i niedzielę września. Po raz pierwszy zorganizowana została w 1983 roku przez ks. Jerzego Popiełuszkę dla robotników Huty Warszawa. Rok później pielgrzymi przybyli z wielu regionów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz  o godne traktowanie pracowników. Każdego roku podczas mszy św. na Jasnej Górze ikonę przejmuje ten Region, który będzie organizatorem Pielgrzymki Ludzi Pracy w roku kolejnym. Ten zaszczytny obowiązek w roku 2020 przypadnie wspólnie Regionowi Rzeszowskiemu oraz Regionowi Ziemia Przemyska. W okresie od 21 września 2019 roku do 18 stycznia 2020 roku obraz Matki Bożej Robotników Solidarności wraz z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności” oraz krzyżem robotników z Nowej Huty będzie peregrynował w Regionie Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”. Od 19 stycznia 2020 roku do 25 kwietnia 2020 roku obraz peregrynował będzie po parafiach diecezji przemyskiej i tarnowskiej (Łańcut, Leżajsk, Mielec), które przynależą do Regionu Rzeszowskiego Solidarności.26 kwietnia 2020 roku uroczyście powitamy obraz Matki Bożej Robotników Solidarności na terenie diecezji rzeszowskiej w katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie, a pożegnamy 17 września 2020 roku w parafii pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszko w Rzeszowie gdzie budowany jest kościół pod jego wezwaniem. Od 26 kwietnia do 17 września obraz nawiedzi 144 parafii w naszej diecezji.

Historia obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności
i krzyża robotników z Nowej Huty

Szczególnym wymiarem realizowania maryjnej religijności przez ludzi związanych z „Solidarnością” było pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych. W 1983 roku ks. Jerzy Popiełuszko zainicjował Ogólnopolskie Pielgrzymki Ludzi Pracy, które scaliły w jedno te inicjatywy. Stały się one w kolejnych latach prawdziwym świętem ludzi „Solidarności”. Z pielgrzymką ludzi pracy wiąże się także historia obrazu Matki Bożej Solidarności.

W 1984 roku artysta z Podlasia – malarz Artur Chaciej namalował obraz Matki Bożej Robotników. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań`56, Gdańsk’70, Radom’76, Gdańsk’80, 13 grudnia 1981. Powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boża Solidarności. Drugi z obrazów trafił do proboszcza parafii pw. Św. Brigidy w Gdańsku. Związkowcy z podlaskiej „Solidarności” największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć „Solidarności”  w Pielgrzymkach Ludzi Pracy. Od 2014 roku pełni rolę formacyjną przez peregrynację po kraju z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki wraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty.

Nowohucki Krzyż jest repliką drewnianego krzyża, który w 1957 roku postawili mieszkańcy Nowej Huty w miejscu, gdzie miał stanąć kościół. Władze komunistyczne chcąc stworzyć ateistyczne osiedle mieszkaniowe bez Boga próbowały usunąć ten krzyż. Ostał się dzięki determinacji tych, którzy stanęli w jego obronie. Krzyż Nowohucki jest dziś symbolem walki komunistów z krzyżami w Polsce, z religią i z Bogiem.

Niezwykła historia relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Po ujawnieniu zabójstwa księdza Jerzego, władze komunistyczne zarządziły, aby sekcja zwłok została przeprowadzona w Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Białymstoku. Przeprowadził ją zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Marii Byrdy. Do tego zespołu należał biegły sądowy Jan Szrzedziński. W oświadczeniu przekazanym białostockiej Kurii napisał: "Widziałem Księdza, kiedy leżał na stole sekcyjnym w prosektorium. Był w sutannie, na szyi miał założoną pętlę, tzw. lejce biegnące przez plecy do podkurczonych nóg w ten sposób, że gdyby chciał wyprostować nogi, to pętla na szyi zaciskała się. Do nóg przymocowany był worek z kamieniami. Ręce, twarz oraz sutanna były zabrudzone mułem rzecznym. Sekcję sądowo-lekarską zwłok ks. Jerzego Popiełuszki przeprowadzono 31 października 1984 r. Badania chemiczno-toksykologiczne pobranych materiałów przeprowadziłem osobiście, będąc kierownikiem pracowni chemiczno-toksykologicznej-starszym wykładowcą w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Białymstoku". Zaraz potem w swojej relacji wspomina:– „Pozostałe materiały po przeprowadzeniu badań przechowywałem w stanie zamrożonym zgodnie z przepisami przez okres czterech tygodni, a w tym przypadku dłużej, bo przez okres około pół roku. Po tym czasie zabezpieczone materiały rozmroziłem, umieściłem w szklanym słoju i zalałem mieszaniną roztworu formaliny z alkoholem etylowym. Pozostałą po badaniach krew wylałem na chemicznie czystą i odtłuszczoną taflę szklaną. Po wyschnięciu krwi zeskrobałem kryształki hemoglobiny i umieściłem je w dwóch szklanych próbówkach. Tak zabezpieczone materiały przechowywałem w Zakładzie w wielkiej tajemnicy do czasu przekazania ich władzom kościelnym. Uważałem bowiem, że w przyszłości będą one relikwiami męczennika ks. Jerzego Popiełuszki."

Tajemnica i ostrożność były konieczne. Panował stan wojenny, a władze komunistyczne robiły wszystko, aby zatrzeć wszelkie ślady zbrodni dokonanych na Narodzie i Kościele. Doktor Szrzedziński przekazał relikwie osobie sobie znanej i zaufanej, a mianowicie koledze z lat szkolnych, księdzu Jerzemu Gisztarowiczowi, podówczas wikariuszowi parafii pw. św. Rocha w Białymstoku. Na plebanii św. Rocha został sporządzony stosowny protokół, tam też podjęto decyzję o przekazaniu relikwii do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Zadanie to powierzono siostrze Laurencji Fabisiak ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Tak tamte wydarzenia wspomina sama siostra: "Wzięłam święte dla nas relikwie, ukryłam w torbie i z różańcem w ręku wsiadłam do pociągu relacji Białystok-Warszawa. Zgłosiłam się do ks. proboszcza Boguckiego. Pamiętam, że był wtedy w towarzystwie przedstawicieli gdańskiej "Solidarności" Po rozmowie ze mną ks. Bogucki powiedział: «Siostro najdroższa, jestem bardzo chory. Serce mam coraz słabsze. Przeczuwam, że niedługo umrę. W tej sytuacji nie mogę wziąć szczątków organów ks. Jerzego, bo obawiam się, że nie zabezpieczę ich dostatecznie, że po mojej śmierci komuniści je zniszczą. Niech siostra zabierze je z powrotem do Białegostoku»". "Wiedziałam - wspomina dalej siostra Laurencja - że muszę je zabrać, ale nie wiedziałam co dalej. Zanim opuściłam parafię na Żoliborzu, postawiłam szczątki organów na grobie ks. Jerzego Popiełuszki. Uklękłam i powiedziałam do Niego: Jerzy, oto kawałek Twego umęczonego ciała. Muszę zabrać Cię z powrotem na Twoją podlaską rodzinną ziemię. Niech Twój duch jedzie ze mną. Klęcząc, zmówiłam pacierz i poszłam w kierunku dworca, a właściwie już razem z ks. Jerzym poszliśmy w tym kierunku. Namacalnie wiem, że był!"

Siostra Laurencja bezpiecznie wróciła do Białegostoku. Tam czekał na nią ksiądz Jerzy: "Gdy weszłam z relikwiami do mojego pokoju w domu zakonnym przy ul. Dąbrowskiego 1, zobaczyłam na środku pokoju uśmiechniętą twarz młodego kapłana. Był to ks. Jerzy Popiełuszko. Spojrzał na mnie, uśmiechnął się i odszedł poza granicę czasu. W swoim wewnętrznym świecie odczułam, że potwierdził wstawienniczą modlitwę, jechał ze mną, czuwał, aż do mojego wejścia do domu."

Trzeba było działać i ukryć relikwie. W Warszawie mówiono o tym, że Służba Bezpieczeństwa planuje sprofanować a nawet wykraść ciało księdza Jerzego, złożone w grobie na Żoliborzu. Grobu pilnowano dzień i noc, założono nawet alarm. Ostatecznie w dniu 22 maja 1986 r. relikwie uratowane przez doktora Szrzedzińskiego zostały ukryte w ścianie kaplicy domu Sióstr Misjonarek przy ul. Stołecznej 5 w Białymstoku. Ksiądz Gisztarowicz postarał się o dębową skrzynkę, do której został włożony owinięty w płótno słój z organami wewnętrznymi męczennika, dwie fiolki z wysuszoną krwią oraz miedziana tuba z dokumentami potwierdzającymi autentyczność relikwii. W największej tajemnicy, skrzynkę, zabezpieczoną papą budowlaną, zamurowano w ścianie kaplicy. Nie pozostawiono żadnego śladu, który wskazywałby na miejsce ukrycia. Wszystko odbyło się w obecności tylko trzech zaufanych osób: - ks. Gisztarowicza, siostry Laurencji i kierownika budowy kaplicy inż. Franciszka Toczydłowskiego. Inż. Toczydłowski zamurował skrzynkę, ale nie wiedział nic o jej zawartości.

Minęły dwadzieścia cztery lata. Dobiegł końca proces beatyfikacyjny księdza Jerzego. W międzyczasie upadł komunizm, a kaplica sióstr Misjonarek w Białymstoku, której mury strzegły relikwii kapelana Solidarności, stała się sanktuarium bł. Bolesławy Lament. Siostry Misjonarki pamiętały o relikwiach i przypomniały o niej arcybiskupowi Edwardowi Ozorowskiemu, który polecił je odszukać. Dnia 10 maja 2010 r. przystąpiono do poszukiwań. Zadanie nie było proste, gdyż kaplicę przebudowywano, a ze świadków ukrycia relikwii żyła tylko siostra Laurencja. Przebywała już w innym domu i ze względu na stan zdrowia nie mogła przyjechać do Białegostoku. Przekazała tylko szkic miejsca ukrycia relikwii i przy jego pomocy, szczęśliwie udało się odnaleźć zamurowany w ścianie „skarb”. Skrzynka była nienaruszona i zawierała wszystko, co opisywał umieszczony w miedzianej tubie dokument.

W tak niezwykły sposób Archidiecezja Białostocka stała się posiadaczem cennych relikwii. Relikwie z organów wewnętrznych zostały podarowane parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.Relikwie z serca to inny wielki dar, który otrzymała Archidiecezja Białostockajuż po beatyfikacji ks. Jerzego. Zostały one odnalezione w 2012 r. przy okazji remontu w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i przekazane Kurii Metropolitalnej Białostockiej. Natomiast relikwie z krwi przekazywane są parafiom i innym wspólnotom, gdzie rozwija się kult księdza Popiełuszki. Relikwie z krwi mają postać malutkich czarnych brylantów. Świecą one w wielu świątyniach, płonąc blaskiem prawdy, dla której żył i umarł ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Relikwie, które obecnie towarzyszą peregrynacji Obrazu Matki Bożej Robotników - Solidarności na co dzień znajdują się w kaplicy parafii pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Rzeszowie gdzie budowany jest kościół pod Jego wezwaniem. Tam każdego 19-go dnia miesiąca odbywa się nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki i zanoszone są modlitwy za ojczyznę, Kościół i wszystkich wspierających dzieło budowy świątyni, której powstaniu i rozrostowi patronuje bł. ks. Jerzy, kapłan i męczennik.

Opr. Ks. Robert Mokrzycki
 

Więcej artykułów…

  1. OGŁOSZENIA PARAFIALNE - 2 sierpnia 2020 r. – 18 Niedziela zwykła
  2. OGŁOSZENIA PARAFIALNE - 26 lipca 2020 r. – 17 Niedziela zwykła
  3. Uroczystość Odpustowa
  4. Transmisja Mszy Świętej Odpustowej z Parafii Ofiarowania NMP w Górnie 19.07.2020 godz. 11:00
  5. OGŁOSZENIA PARAFIALNE - 19 lipca 2020 r. – 16 Niedziela zwykła Odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej

Liturgia na dziś

Licznik odwiedzin

3517648
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
524
629
2220
28281

link-bottom-a

link-bottom-b

link-bottom-c

link-bottom-d

link-bottom-e

link-bottom-f

bottom parafiagorno pl