top parafiagorno pl

Porządek Mszy Św.

Kościół parafialny w Górnie:
Dni powszednie:
7:00, 18.00
Niedziele i święta:
7.00, 11.00, 16.00

Markowizna:
Niedziela: 9.00

Kancelaria parafialna

Godziny przyjmowania wiernych:

Miejsce: Plebania
Czynna od poniedziałku do
piątku bezpośrednio po Mszy
św. (oprócz świąt i uroczystości).

Kontakt

Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Górnie
ul. Centralna 104
36-051 Górno

tel: 17 7728720
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prośby i podziękowania do Matki Bożej Fatimskiej

Prosimy o przesyłanie na adres email: kancelaria@parafiagorno.pl

Informacja o numerze konta parafii

Bank Spółdzielczy w Sokołowie Małopolskim
52 9182 0006 0006 1102 2000 0020

Zapraszamy do wirtualnej wycieczki po wnętrzach naszego kościoła parafialnego

Msza święta On-line

KALENDARIUM AKCJI KATOLICKIEJ NA 2018 ROK

Data     Wydarzenie
3-4 luty Rada KIAK, Warszawa,
23-25 luty Rekolekcje dla liderów AK:  
Lublin, Sandomierz, Przemyśl, Rzeszów, Zamośd, Tarnów,
Kraków, Kielce, Radom
Miejsce: Kraków
02-04 marca      Rekolekcje dla liderów AK:  
Legnica, Wrocław, Świdnica, Kalisz, Gliwice, Katowice, Bielsko,
Łódź, Częstochowa, Sosnowiec, Zielona Góra Miejsce:  Wrocław
09-11 marca     Rekolekcje dla liderów AK:  
Gdańsk, Pelplin, Szczecin, Koszalin, Poznao, Gniezno,
Bydgoszcz, Włocławek, Toruo
Miejsce: Gniezno
16-18 marca 

Rekolekcje dla liderów AK:  
Białystok, Drohiczyn, Łomża, Olsztyn, Ełk, Elbląg, Płock,
Warszawa, Warszawa- Praga, Siedlce
Miejsce: Kodeo

23 kwietnia Uroczystośd Św. Wojciecha, patrona Akcji Katolickiej w Polsce, 29.04.2018 główne uroczystości w Gnieźnie
3 maja Częstochowa, Matki Bożej Królowej Polski
20 maja Zesłanie Ducha Świętego
8-9 czerwca   Częstochowa, Krajowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę
22-24 czerwca „Poznań. Chrystus i my” Centralne obchody jubileuszowe przybycia do Polski pierwszego biskupa Jordana.  23.06.2018 Spotkanie grup i stowarzyszeo, w tym Ogólnopolski Zjazd Akcji Katolickiej
14 września   Warszawa, zakooczenie Pielgrzymki Biegowej do grobu bł. Ks. J. Popiełuszki
22 września Poznań, Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie
14 października XVIII Dzieo Papieski
22 października Uroczystośd  Św. Jana Pawła II,  patrona Akcji Katolickiej w Polsce
4 listopada Warszawa, Ogólnopolski Koncert Pieśni Patriotycznej 
5-8 listopada Rekolekcje dla Asystentów Diecezjalnych,  spotkanie z Asystentem Krajowym Miejsce: Strachocina
11 listopada Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
16-18 listopada Rada KIAK, Warszawa
25 listopada Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata,  Święto Patronalne Akcji Katolickiej


     

   

   

 

   

  

    

    

    

   

    

   

    

   

KIERUNKI DZIAŁANIA AKCJI KATOLICKIEJ W POLSCE NA 2018 ROK

JESTEŚMY NAPEŁNIENI DUCHEM ŚWIĘTYM
Akcja Katolicka szkołą wiary, świętości i apostolstwa.

Kierunki pracy Akcji Katolickiej w Polsce na rok 2018.

1. PROGRAM DUSZPASTERSKI KOŚCIOŁA W POLSCE

Dar i zadanie
W pierwszą niedzielę Adwentu, Kościół w Polsce rozpocznie realizację nowego dwuletniego Programu duszpasterskiego Kościoła w naszym kraju, założonego na lata 2017/2019. Wpisano go w hasło „Duch, który umacnia miłośd…”, które to zaczerpnięto z II Modlitwy Eucharystycznej o Tajemnicy pojednania.

Zasadniczym zadaniem pierwszego roku jego realizacji 2017/2018 pod hasłem „Napełnieni Duchem Świętym” będzie odkrywanie osoby Ducha Świętego oraz Jego darów. W szerszy sposób spróbujmy zgłębid ujęcie sakramentu bierzmowania, poprzez który zostaliśmy obdarowani i uzdolnieni do podjęcia misji. Misji, która tak głęboko jest wpisana w istotę działalności Akcji Katolickiej. W odniesieniu do obecności Kościoła we współczesnym świecie potrzebny jest nam czytelny i odważny zwrot w stronę Pięddziesiątnicy, w której Duch Święty jawi się w funkcji uświęcania Kościoła. Nasza troska niech będzie nakierowana na budowanie prężnych wspólnot wiary z dojrzałym ujęciem „daru i zadania”. Według uzdolnieo, charyzmatów i pełnionych funkcji wsparci na nowo odczytaną mocą Ducha Świętego podejmujmy dzieła apostolskie.

Przyjdź Duchu Święty i odnów w nas wszystkich sakrament umocnienia chrześcijaoskiego, pomóż przyjąd i żyd Twoimi darami, pozwól „wypłynąd na głębię” (Łl 5,4).

Formacja
W naszej akcyjnej formacji korzystad będziemy z kolejnych materiałów formacyjnych opracowanych pod redakcją ks. prof. Tadeusza Borutki, na rok nakreślony Programem duszpasterskim Kościoła w Polsce, programów duszpasterskich wskazanych przez biskupów miejsca a w sposób szczególny z nauczania naszego patrona Św. Jana Pawła II, kierowanego do świeckich w Kościele. Pogłębioną formację podejmiemy podczas zaplanowanych międzydiecezjalnych rekolekcji dla liderów AK każdej diecezji, w czterech wyznaczonych miastach Polski.

2. CHRZEŚCIJAOSKI KSZTAŁT PATRIOTYZMU

100 lecie odzyskania niepodległości
W roku 2018 przypada 100 lecie odzyskania niepodległości Polski. Za pasterzami Kościoła w naszej Ojczyźnie zapraszamy do ożywienia naszych postaw patriotycznych i poczucia świadomości narodowej. Na kanwie dokumentu Konferencji Episkopatu Polski „Chrześcijaoski kształt patriotyzmu” zachęcamy do podjęcia szerokich działao i inicjatyw patriotycznych.

Wybory samorządowe
Św. Jan Paweł II wskazywał, że demokracja wymaga dojrzałości, ludzi myślących i ludzi sumienia. Chrześcijanin jako obywatel jest odpowiedzialny za kształt społeczeostwa, w którym żyje. Dlatego wobec wyborów powinien postępowad zgodnie z nauką społeczną Kościoła, która przypomina, że polityka ma byd roztropną troską o dobro wspólne. Dlatego też jednych zachęcamy by z odwagą i odpowiedzialnością wyruszyli po mandat pracy w samorządach, drugich o roztropne wsparcie i właściwe wybory. Brak udziału w wyborach jest poważnym zaniedbaniem, rezygnacją z prawa i godności osoby ludzkiej, niosącą negatywne konsekwencje dla całej społeczności.

3. MŁODZI PRZYSZŁOŚCIĄ KOŚCIOŁA

Synod Biskupów
„Młodzież, wiara i rozeznanie powołania” to temat XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który zaplanowano w październiku 2018 roku. Jako busolę na drodze do synodu Papież Franciszek powierzył biskupom dokument przygotowawczy. Zachęcamy do podjęcia szczególnej modlitwy w intencji dobrego przygotowania i owoców Synodu.

Światowe Dni Młodzieży
Kolejne 34. spotkanie młodych katolików, z papieżem Franciszkiem, odbędzie się w dniach 22−27 stycznia 2019 w Panamie pod hasłem "Oto Ja służebnica Paoska, niech Mi się stanie według twego słowa!" (Łk 1,38). Niezbędne przygotowania będą prowadzone na płaszczyźnie duchowej ale także finansowej. Bowiem głównym składnikiem kosztów jest transport do odległej Panamy. Jako
zaangażowani ludzie świeccy, tak jak Maryja, która wiedziała, że jest służebnicą Pana, tak i my spróbujmy podjąd wymierną pomoc w realizacji uczestnictwa młodych w tym wydarzeniu.

Św. Stanisław Kostka
W 15 sierpnia 2018 roku przypada 450 rocznica śmierci Św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Św. Jan Paweł II, 13 listopada 1988 r. klęcząc przy sarkofagu polskiego świętego, na rzymskim Kwirynale mówił tak: „«Żyjąc krótko, przeżył czasów wiele». Wszyscy znamy te słowa, które stanowią syntezę życia naszego Świętego, postaci doprawdy niezwykłej: w tak niedługim czasie zdołał osiągnąd ogromną dojrzałośd powołania chrześcijaoskiego i zakonnego. Ten święty patron młodzieży polskiej towarzyszył mi od dawna, w czasach młodości i potem, stale. Towarzyszył mi w Rzymie, gdy byłem studentem w położonym niedaleko stąd Kolegium Belgijskim. Prawie każdego dnia przychodziłem szukad u niego duchowego światła i pomocy (...). Jego krótka droga życiowa z Rostkowa na Mazowszu przez Wiedeo do Rzymu była jak gdyby wielkim biegiem na przełaj do tego celu życia każdego chrześcijanina, jakim jest świętośd. Kiedy znajdujemy się wobec tej niezwykłej postaci, myśli nasze podążają natychmiast do młodych całego świata (...). Tak, św. Stanisław miał trudną młodośd, mimo że był z bardzo bogatego rodu, arystokratycznego, prawie królewskiego, miał trudną młodośd. Młodzi dzisiaj mają w Polsce trudną młodośd, czasem wydaje mi się, że nie potrafią sprostad wyzwaniom, czasem szukają wyjścia poza Ojczyzną. Dla wszystkich: i tych, co odchodzą z Ojczyzny, i tych, co zostają, niech św. Stanisław Kostka będzie patronem - patronem trudnych dróg życia polskiego, życia chrześcijaoskiego. Szukajmy u niego stale wspomożenia dla całej młodzieży polskiej, dla całej młodej Polski”.

Te słowa św. Jana Pawła II pozostają aktualne do dziś. Jako zaangażowani w dzieło Akcji Katolickiej, ale też jako wychowawcy i nauczyciele, podejmijmy próbę bliższego ukazania osoby św. Stanisława Kostki. Niech będzie inspiracją do nawiązania kontaktów i podjęcia inicjatyw ze szkołami i placówkami wychowawczymi. To także idealny patron dla młodych na dzisiejsze trudne czasy.

4. UMACNIANIE I ROZWÓJ STOWARZYSZENIA

Św. Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II patronuje, już oficjalnie Akcji Katolickiej w Polsce. Wyzwala to w nas zjednoczonych w Akcji Katolickiej jeszcze większe zobowiązanie do życia według przykładu Jego osoby. Niech wzrasta w nas świadomośd potrzeby ukazywania innym, poprzez świadectwo swojego życia, papieskiego nauczania, troski i miłości do drugiego człowieka. Człowiek święty to piękny umysł i piękne serce. Niestety, obecne czasy charakteryzuje dośd swobodny stosunek do tej najwspanialszej perspektywy. I to jest dla nas wyzwanie, by podjąd próbę aby współczesny człowiek, napotkany obok nas ubogacił swoje wnętrze a nie hołdował tylko zewnętrznej stronie życia. Św. Janie Pawle módl się za nami!

Sł. Boży Kard. August Hlond i Sł. Boży Kard. Stefan Wyszyoski
Popularyzacja nauczania Sł. Bożego Kard. Augusta Hlonda w 70 rocznicę jego śmierci oraz Sł. Bożego Kard. Stefana Wyszyoskiego w oczekiwaniu na jego beatyfikację. Jednocześnie zachęcamy do uwzględnienia w działalnośd DIAK-ów osób, na które w 2018 roku zwraca uwagę polski Parlament.

PODSUMOWANIE

Napełnieni Duchem Świętym i otwarci na Jego dary, niezmiennie kontynuujmy naszą troskę o żywy Kościół lokalny. Pomnażajmy owocnośd AK poprzez wykorzystanie nadanej nam osobowości prawnej. Urzędy i instytucje oferują wiele możliwości. Zaniedbaniem katolików świeckich, jest dziś oddanie tego pola i środków innym.
Przyjdź Duchu Święty i odnów w nas wszystkich sakrament umocnienia chrześcijaoskiego, pomóż przyjąd i żyd Twoimi darami, pozwól „wypłynąd na głębię” (Łl 5,4).

Króluj nam Chryste!
W imieniu Zarządu
Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

                                                                             † Mirosław Milewski                                                              Urszula Furtak
                                                                     Krajowy Asystent Kościelny                                       Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

Intencje Apostolstwa Modlitwy na rok 2018

Publikujemy intencje powierzone przez Papieża jego światowej sieci modlitwy (Apostolatowi Modlitwy) na rok 2018. W ciągu całego roku każdy kolejny miesiąc poświęcony jest albo intencji ewangelizacyjnej, albo intencji powszechnej.

Styczeń

Intencja ewangelizacyjna: Aby w krajach azjatyckich chrześcijanie, wraz z innymi mniejszościami religijnymi, mogli żyć swoją wiarą w pełnej wolności.

Luty

Intencja powszechna: Aby ci, którzy sprawują władzę materialną, polityczną lub duchową, nie pozwolili, by rządziła nimi korupcja.

Marzec

Intencja ewangelizacyjna: Aby cały Kościół uznał pilną potrzebę formacji do rozeznania duchowego w aspekcie indywidualnym i wspólnotowym.

Kwiecień

Intencja powszechna: Aby odpowiedzialni za idee i sposób zarządzania w gospodarce mieli odwagę odrzucać gospodarkę wykluczającą i by potrafili otwierać nowe drogi.

Maj

Intencja ewangelizacyjna: Aby wierni świeccy wypełniali swoją specyficzną misję, wykorzystując swoje twórcze zdolności, by odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata.

Czerwiec

Intencja powszechna: Aby sieci społecznościowe sprzyjały solidarności i poszanowaniu drugiego w jego odmienności.

Lipiec

Intencja ewangelizacyjna: Aby kapłani, którzy w trudzie i samotności żyją swoją pracą duszpasterską, czuli się wspomagani i pokrzepiani przez przyjaźń z Panem i braćmi.

Sierpień

Intencja powszechna: Aby wielkie wybory ekonomiczne i polityczne chroniły rodziny jako skarb ludzkości.

Wrzesień

Intencja powszechna: Aby młodzież na kontynencie afrykańskim miała dostęp do edukacji i pracy we własnej ojczyźnie.

Październik

Intencja ewangelizacyjna: Aby osoby konsekrowane rozbudziły swój zapał misyjny i były obecne wśród ubogich, zepchniętych na margines i tych, którzy nie mają głosu.

Listopad

Intencja powszechna: Aby język serca i dialogu przeważał zawsze nad językiem oręża.

Grudzień

Intencja ewangelizacyjna: Aby osoby zaangażowane w posługę przekazu wiary potrafiły znaleźć język właściwy dla dzisiejszych czasów, w dialogu z kulturami.

Watykan, 13 lutego 2017 r.

Liturgia na dziś

Licznik odwiedzin

3481991
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
497
6810
8710
50461

link-bottom-a

link-bottom-b

link-bottom-c

link-bottom-d

link-bottom-e

link-bottom-f

bottom parafiagorno pl