Misje święte 2012 - relacja

Kazimierz Ożóg
Ważne dni dla parafii Górno

poswiecenie pomnika jp2 wPołożona w środku dawnej Puszczy Sandomierskiej parafia Górno, założona w roku 1599, przeżywała od 16 do 22 września 2012 ważne dni kolejnych Misji świętych. Te misje, które eksponowały obecne hasło roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem", miały jednak wymiar szczególny, gdyż były połączone z poświęceniem pomnika bł. Jana Pawła II, Papieża Polaka, który tak wiele uczynił dla Polski i Kościoła Powszechnego.

Duszpasterze naszej parafii: ks. proboszcz Jan Lib oraz ks. wikariusz Marek Wygonik już od roku prowadzili zarówno duchowe, jak i organizacyjne przygotowania do tych ważnych dni.

Były to Misje rozśpiewane i rozmodlone sześcioma wieczorami fatimskimi, w czasie których Ojciec Misjonarz ks. Rektor Michał Mierzwa z Krakowa prowadził nas, trzymających światło i odmawiających Różaniec, drogami naszej parafii, ciągle podkreślając - jak mówi piosenka - aby patrzeć w spokojną, cichą noc w niebo pełne gwiazd i chwalić wielkie dzieła Boże. I te wielkie dzieła Boże były głoszone przez cały tydzień, Ojca Rektora Mieczysława Mierzwę wspierał ks. Marian Zaręba. Nauki stanowe obejmowały wszystkie grupy parafian: dzieci szkolne, młodzież gimnazjalną i licealną, młodzież pracującą, matki, ojców, osoby starsze, samotne i chore. Wspaniałe konferencje ogólne, prowadzone bardzo ciekawie, żywo, w sposób znakomicie ułatwiający odbiór, dały parafianom z Górna prawdziwe duchowe odnowienie.

radio via Poświęcenie pomnika Jana Pawła II - relacja Radia VIA (2012/09/21)

Najważniejszy moment Misji św. przypadł w piątek 21 września 2012, kiedy do Górna zawitał ks. arcybp. Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. Przybył, serdecznie witany przez ks. Proboszcza i całą parafię, aby jako bezpośredni współpracownik Jana Pawła II dać świadectwo o Jego życiu i świętości. Z niezwykłym skupieniem słuchaliśmy słów ks. Arcybiskupa. Mówił On o Janie Pawle II jako o człowieku wielkiej, nieustannej modlitwy. Błogosławiony Papież był prawdziwym mężem modlitwy, vir orationis – jak pięknie o tym pisał w Rekolekcjach Watykańskich. Były sekretarz Ojca świętego podał kilka bardzo interesujących szczegółów z życia tego największego w dziejach Polaka.

Po uroczystej Mszy św. arcybiskup Lwowa poświęcił okazały pomnik Jana Pawła II. Stoi on na dziedzińcu kościoła w Górnie i wzniesionym gestem dłoni błogosławi wszystkim przybywającym do tego świętego miejsca. Ks. arcybp. Mokrzycki zwrócił uwagę na wielką wymowę tego pomnika, którego autorem jest artysta krakowski profesor Karol Badyna. Oprócz tego wspaniałego dzieła z brązu winniśmy wznosić pomniki duchowe - mocno zaakcentował pasterz ze Lwowa. Tymi pomnikami są: życie prawdziwe chrześcijańskie, wcielanie w czyn myśli Jana Pawła II i wspieranie dzieł miłosierdzia.

Misje święte dobiegły końca w pięknym zakończeniu w sobotni wieczór 22 września 2012. Ich owoce trwają. Bóg zapłać Księżom, którzy je prowadzili i wcześniej przygotowali.

19879