Erygowania Bractwa Szkaplerza Świętego w parafii Górno - 29 kwietnia 2018 [Relacja]

W wyniku podjęcia starań przez Ks. Proboszcza Jana Liba, Ks. Biskup Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej wyraził zgodę na erygowanie w naszej parafii Bractwa Szkaplerznego. Również przełożony generalny Zakonu Karmelitów Bosych wyraził taką zgodę.

W związku z tym w dniu 29 kwietnia 2018 r. w parafii pw. Ofiarowania NMP w Górnie, miała miejsce podniosła uroczystość erygowania Bractwa Szkaplerznego oraz poświęcenia i nałożenia szkaplerzy brackich i płaszczy brackich. Uroczystości przewodniczył o. Włodzimierz Tochmański, prowincjalny moderator Bractwa Szkaplerznego Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. Razem z o. Tochmańskim Mszę Św. koncelebrował ks. Proboszcz Jan Lib.

W homilii o. Włodzimierz - nawiązując do czytań mszalnych – wskazał, że słowa trwać, wytrwać to istota pełnienia woli Bożej; trwać w miłości, którą wlał w nas Duch Św. na Chrzcie świętym. Jak trwać i wytrwać w łasce uświecającej? Jak trwając przynieść owoc obfity? Podłączyć się do Chrystusa, trwać w Chrystusie i z Chrystusem. Aby to trwanie z Chrystusem było autentyczne musimy współpracować z Maryją. W jaki sposób, Maryja mówi nam o tym w licznych objawieniach. I my także mamy dać temu odpowiedź – również przez przyjęcie szkaplerza i nabożeństwo szkaplerzne. Uroczystość erygowania Bractwa Szkaplerznego to odpowiedź na wezwanie Maryi w naszej parafii. Bractwo jest pięknym znakiem przynależności do Maryi, bycia Jej współpracownikiem. Życzeniem o. Włodzimierza dla nas, członków Bractwa Szkaplerznego było, aby przynależność do bractwa otworzyła nam zdrój łask w naszych sercach.

Po zakończeniu homilii o. Włodzimierz odczytał dekret Generała Zakonu Karmelitów Bosych o zgodzie na erygowanie Bractwa Szkaplerznego w parafii Górno i nastąpiły wspomniane wyżej obrzędy.

Na zakończenie Mszy św. ks. Proboszcz dziękując o. Włodzimierzowi za przybycie do naszej parafii i erygowanie Bractwa, przypomniał nam, członkom bractwa, że noszenie Szkaplerza św. jako znaku zewnętrznego to nie tylko wielki zaszczyt, ale przede wszystkim  wielkie zobowiązanie do dawania świadectwa swoim życiem, swoim postępowaniem w naszych codziennych obowiązkach o  przynależności do Maryi.

Do Bractwa Szkaplerznego przystąpiło 24 osoby, natomiast do Rodziny Szkaplerznej zapisanych jest w Księdze 106 osób.