top parafiagorno pl

Porządek Mszy Św.

Kościół parafialny w Górnie:
Dni powszednie:
7:00, 18.00
Niedziele i święta:
7.00, 11.00, 16.00

Markowizna:
Niedziela: 9.00

Kancelaria parafialna

Godziny przyjmowania wiernych:

Miejsce: Plebania
Czynna od poniedziałku do
piątku bezpośrednio po Mszy
św. (oprócz świąt i uroczystości).

Kontakt

Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Górnie
ul. Centralna 104
36-051 Górno

tel: 17 7728720
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Prośby i podziękowania do Matki Bożej Fatimskiej

Prosimy o przesyłanie na adres email: kancelaria@parafiagorno.pl

Informacja o numerze konta parafii

Bank Spółdzielczy w Sokołowie Małopolskim
52 9182 0006 0006 1102 2000 0020

Zapraszamy do wirtualnej wycieczki po wnętrzach naszego kościoła parafialnego

Msza święta On-line

Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny

Do Druku: Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny [PDF]

Całą rodzina gromadzi się przy stole wielkanocnym. Wszyscy stojąc śpiewają radosną pieśń: Zwycięzca śmierci. Następnie prowadzący rozpoczyna modlitwę:

P: Niebo i ziemia się cieszą. Alleluja

W: Ze Zmartwychwstania Twojego Chryste. Alleluja.

P: Módlmy się

Boże, Ty w dniu dzisiejszym przez Twojego Syna pokonałeś śmierć i otworzyłeś nam bramy życia wiecznego, † spraw, abyśmy obchodząc uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, zostali odnowieni przez Ducha Świętego * i mogli zmartwychwstać do nowego życia w światłości. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

W: Amen

Następnie jeden z domowników odczytuje fragment ewangelii. Wszyscy słuchają jej w postawie stojącej.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra oraz do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono».

Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka.

Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą w jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, które mówi, że On ma powstać z martwych.

Oto słowo Pańskie.

W: Chwała Tobie Chryste

Po ewangelii następuje krótka chwila ciszy, po niej prowadzący kontynuuje modlitwę.

P: Bóg Ojciec wskrzesił z martwych Chrystusa, dawcę życia i nas również wskrzesi swoją mocą, módlmy się więc i wołajmy:

W: Zbaw nas, Chryste, życie nasze.

P: Chryste, Ty jesteś światłością, która w ciemnościach świeci, źródłem życia i naszego uświęcenia pomóż nam przeżyć ten dzień ku Twojej chwale.

W: Zbaw nas, Chryste, życie nasze.

P: Panie, Ty przeszedłeś drogę męki i krzyża, spraw, abyśmy cierpiąc i umierając w zjednoczeniu z Tobą, z Tobą również zostali wskrzeszeni.

W: Zbaw nas, Chryste, życie nasze.

P: Jezu, Synu Ojca, nasz Nauczycielu i Bracie, Ty nas ustanowiłeś królestwem i kapłanami dla naszego Boga, spraw, abyśmy z radością składali Tobie ofiarę uwielbienia.

W: Zbaw nas, Chryste, życie nasze.

P: Królu chwały, oczekujemy dnia Twego objawienia, daj, abyśmy oglądali Twoje oblicze i byli podobni do Ciebie.

W: Zbaw nas, Chryste, życie nasze.

Wszyscy przez chwilę modlą się w swoich osobistych intencjach, można je wypowiedzieć na głos. Następnie wszyscy wspólnie odmawiają modlitwę Pańską.

P: Nazywamy się dziećmi Bożymi i nimi jesteśmy, dlatego ośmielamy się mówić.

W: Ojcze nasz…

Po modlitwie następuje błogosławieństwo pokarmów. Ojciec lub matka rodziny, na mocy kapłaństwa powszechnego, wynikającego z sakramentu chrztu świętego odmawia modlitwę błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych. Nie kropi się ich wodą święconą.

P: Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.

Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.

Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków.

W. Amen.

Po modlitwie błogosławieństwa wszyscy dzielą się jajkiem, symbolem nowego życia, składając sobie nawzajem świąteczne życzenia i darząc się błogosławieństwem Zmartwychwstałego Pana. Następnie wszyscy siadają do stołu, aby przez świąteczny posiłek dzielić radość Zmartwychwstania.

Transmisja Mszy Świętej z Parafii Ofiarowania NMP w Górnie 5.04.2020 godz. 11:00

Transmisja Mszy Świętej z Parafii Ofiarowania NMP w Górnie 1.04.2020 godz. 18:00

ŻAL DOSKONAŁY W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA

Częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przeżywamy ze względu na miłość do Boga, połączony z pragnieniem spowiedzi, gdy tylko będzie to możliwe. Skutkuje on odpuszczeniem grzechów ciężkich.

Katechizm Kościoła Katolickiegonaucza: „Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany «żalem doskonałym» lub «żalem z miłości» (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe” (nr 1452).

Jak wzbudzić akt żalu doskonałego?

  1. W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:
  2. Wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);
  3. Zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);
  4. Wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy; można wypowiedzieć formułę: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” albo przeczytać np. Psalm 51(50);
  5. Przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;
  6. Przyjąć Komunię św. (sakramentalnie lub duchowo).

JAK PRZYJMOWAĆ KOMUNIĘ DUCHOWĄ?

Sobór Trydencki (1551) naucza: „Odnośnie do korzystania z tego świętego sakramentu ojcowie nasi słusznie i mądrze rozróżnili trzy sposoby jego przyjmowania. Uczyli, że: jedni przyjmują go tylko sakramentalnie, jak grzesznicy; inni tylko duchowo, mianowicie ci, którzy w pragnieniu spożywając ów podawany niebiański chleb – żywą «wiarą, która działa przez miłość» – odczuwają jego owoc i pożytek; inni wreszcie przyjmują go zarówno sakramentalnie, jak i duchowo” (Sobór Trydencki, Dekret o Najświętszym Sakramencie Eucharystii, r. 8).

W czasie transmisji Mszy św.

Należy uczestniczyć w liturgii, słuchając i odpowiadając, biorąc udział w śpiewach. Trzeba odłożyć wtedy na bok wszystkie inne sprawy. W czasie udzielania Komunii św. trzeba wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia Jezusa Eucharystycznego i sakramentalnego zjednoczenia z Nim. Można wypowiedź słowa modlitwy, na przykład proponowanej poniżej, a także przedłużyć Komunię duchową na czas dziękczynienia po Mszy św., odmawiając inne modlitwy, zwłaszcza Akty uwielbienia czy Litanię do Serca Pana Jezusa.

Poza transmisją Mszy św.

W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia Komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można wzbudzić pragnienie przyjęcia Komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu. Poza transmisją Mszy św. warto zacząć od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem Komunii duchowej odmówić modlitwę Pańską oraz „Panie, nie jestem godzien…”.

Modlitwa Komunii duchowej według Papieża Franciszka

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności. Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł. Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie! Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję. Amen.

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - 29 marca 2020 r. – V Niedziela Wielkiego Postu

1. Dzisiaj i za tydzień w niedziele Msza św. w Markowiźnie o godz. 9.30 (tylko 5 osób z Rodziny zamówionej intencji). Dzisiaj nie będzie Gorzkich Żali, a w piątek nie będzie Drogi Krzyżowej.

2. W tygodniu w liturgii będziemy przeżywać:

  • od soboty (28 marca) trwa Nowenna do zatrzymanie epidemii do św. Rocha.
  • w tym tygodniu wypada I czwartek miesiąca – modlimy się o nowe powołania
  • w I piątek: Markowizna: spowiedzi i Mszy św. nie będzie. Górno: o godz. 7.00 Msza świ nabożeństwo do Serca Bożego; po Mszy św. o godz. 18.00 nowenna do św. Rocha.                                
  • Wszyscy obchodzący I piatki i soboty miesiąca proszę w tym dniu przyjąć Komunię św. duchowo, oglądając transmisję telewizyjną Mszy św.
  • w I sobotę miesiąca o godz. 17.30 różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu NMP i Msza św. W tym miesiącu nie będzie odwiedzin chorych.
  • za tydzień Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm na Mszy św. o godz. 11.00. Po Mszy św. zmiana tajemnic różańcowych– zachowujemy tajemniczki na kolejny miesiąc.

3. Sprzątanie Kościoła jest zawieszone do wielkanocy.

4. Intencje Mszy św.

INFORMACJE KS. PROBOSZCZA

1. Trwa walka z epidemią koronawirusa i obowiązuje nas zasada: „Pozostań w domu”.  Bardzo prosimy o przestrzeganie tej zasady, a zwłaszcza przez dzieci, młodzież, osoby chore i starsze. Przestrzegajmy rozporządzeń władz państwowych i dbajmy o higienę.

2. Nowe przepisy państwowe mówią, że w kościele na Mszy św. nie może być więcej niż 5 osób, dlatego w naszym kościele wszystkie nabożeństwa odprawiane są bez udziału wiernych.

3. Wszyscy mamy dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., dlatego dzisiaj nie wybierajmy się do kościoła. Dyspensa Ks. Biskupa obowiązuje do odwołania.

4.Korzystający z dyspensy zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy św. za pośrednictwem środków masowego przekazu (telewizja, radio, internet). Dzisiaj z naszego kościoła Msza św. na żywo, będzie transmitowana o godz. 11.00, a w środę o godz. o 18.00.

5. Spowiedź św. Aktualnie nie ma warunków do bezpiecznej spowiedzi. Wszyscy możemy się bezpiecznie wyspowiadać po ustaniu epidemii – czas Komunii wielkanocnej trwa do 7 czerwca. Gdyby jednak ktoś koniecznie potrzebował spowiedzi św., to proszę się umówić telefonicznie kapłanami. Spowiedź św. będzie w pomieszczeniu naprzeciw zakrystii.

Transmisja Mszy Świętej z Parafii Ofiarowania NMP w Górnie 29.03.2020 godz. 11:00

Więcej artykułów…

  1. Nowenna do Św. Rocha
  2. Minister zdrowia w rozmowie z Dyrektorem Radia Maryja: Staramy się nie dopuścić do sytuacji, w której decydowałoby się o tym, kogo ratować, a kogo skazać na śmierć
  3. INFORMACJE KS. PROBOSZCZA - 26 marca 2020
  4. Transmisja Mszy Świętej z Parafii Ofiarowania NMP w Górnie 25.03.2020 godz. 18:00
  5. Transmisja Mszy Świętej z Parafii Ofiarowania NMP w Górnie 22.03.2020 godz. 11:00

Liturgia na dziś

Licznik odwiedzin

3483109
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
762
853
9828
51579

link-bottom-a

link-bottom-b

link-bottom-c

link-bottom-d

link-bottom-e

link-bottom-f

bottom parafiagorno pl